Μεξικό – Πολωνία 0-0: Ο Οτσόα ήταν πάλι εκεί

Ο μεξικανός τερματοφύλακας έκανε με το καλημέρα αισθητή την παρουσία του νικώντας τον Λεβαντόφσκι από το πέναλτι με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο

Οι Πολωνοί έφτασαν μια ανάσα για να το πετύχουν, αλλά ο Οτσόα είπε όχι στον Λεβαντόφσκι στο πέναλτι που εκτέλεσε ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα, ενώ από την άλλη ο Σέζνι όταν χρειάστηκε είπε τα δικά του «όχι» κρατώντας με την σειρά του το μηδέν. Αποτέλεσμα που σαφώς και «βόλεψε» την Αργεντινή, η οποία λίγες ώρες νωρίτερα στην πρεμιέρα του γκρουπ είχε υποστεί οδυνηρή ήττα από τη Σαουδική Αραβία με 2-1.

Χωρίς αξισημίωτες φάσεις το πρώτο ημίχρονο με το Μεξικό να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Το Μεξικό είχε την κατοχή της μπάλας κι «έψαξε» περισσότερο το γκολ από τους Πολωνούς, που από την πλευρά τους δεν απείλησαν ούτε μία φορά την εστία του Οτσόα. Κι από τη στιγμή που οι μέσοι της Πολωνίας δεν δημιουργούσαν, ο Λεβαντόφσκι δεν τροφοδοτήθηκε και στο πρώτο ημίχρονο ήταν άφαντος.

Στο 56ο λεπτό δόθηκε αυτή η ευκαιρία, αφού τα αμοιβαία τραβήγματα και σπρωξίματα των Λεβαντόβσκι και Έκτορ Μορένο οδήγησαν σε πέναλτι, στο οποίο ο Γκιγέρμο Οτσόα φανέρωσε ξανά τον… μουντιαλικό εαυτό του, με επέμβαση στον Πολωνό φορ. Ακολούθησε η μεγάλη φάση για τους «Τρικολόρ» στο 64΄, με την κεφαλιά του Βέγκα μετά το σουτ του Μορένο, ν΄ αναγκάζει τον Στσέζνι σε σπουδαία επέμβαση. Ήταν και η τελευταία σημαντική στιγμή στο ματς, καθώς παρά την προσπάθεια που κατέβαλλαν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων δεν βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Από εκείνο το σημείο παρότι ο ρυθμός δεν έπεσε, δεν είδαμε και την μεγάλη φάση μπροστά στην εστία των δύο ομάδων, με τους αμυντικούς του Μεξικού και της Πολωνίας να σταματούν τους αντίπαλους επιθετικούς. Έτσι το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από 1 βαθμό και να αφήνουν στην τελευταία θέση του ομίλου την Αργεντινή, ενώ πρώτη με 3 βαθμούς είναι η Σαουδική Αραβία.