Της στέρησε το τρίποντο ο Τζόνσον

Ουαλία και Βέλγιο έμειναν στο 1-1 στο Κάρντιφ, Καλύτεροι οι «κόκκινοι διάβολοι», ο Τζόνσον έσωσε τoυς γηπεδούχους στο 87ο λεπτό

Μετά την βαριά ήττα στην πρεμιέρα από την Ολλανδία με 1-4, το Βέλγιο φαίνεται πως συνέρχεται. Μπορεί να έμεινε στο 1-1 με την Ουαλία, όμως ήταν ανώτερο από τους γηπεδούχους και πλέον βρίσκεται στην 2η θέση, πηγαίνοντας στην Πολωνία την Τρίτη, για νίκη που θα την κρατήσει ζωντανή στο κυνήγι της πρωτιάς στον όμιλο.

Το Βέλγιο ήταν καλύτερο στο χορτάρι και με εξαίρεση το πρώτο 20λέπτο του αγώνα, κυριάρχησε πλήρως. Η Ουαλία βρήκε γκολ στο 5ο λεπτό με τον Ίθαν Αμπαντού, όμως έπειτα από χρήση του VAR το τέρμα, δεν μέτρησε.

Οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν την Ουαλική άμυνα στα τελειώματα του πρώτου ημιχρόνου με τους  Τροσάρντ στο 42ο λεπτό και Ντε Μπρόινε στις καθυστερήσεις, να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες.

Στο 51ο λεπτό το Βέλγιο αναπτύχθηκε πολύ όμορφα, ο Μπατσουαγί σέρβιρε στο ύψος του πέναλτι στον Γιούρι Τίλεμανς ο οποίος «άνοιξε» το σκορ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, χωρίς να γίνει κάτι συνταρακτικό μπροστά στις εστίες των δύο ομάδων. Τον βαθμό στην Ουαλία έδωσε στο 87ο λεπτό ο Τζόνσον, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή 14 λεπτά νωρίτερα.

Οι συνθέσεις:

Ουαλία (Ρομπ Πέιτζ): Χένεσι, Μέφαμ, Ροντόν, Μπεν Ντέιβις (73′ Μπερνς), Ρόμπερτς (62′ Άνταμ Ντέιβις), Αμπαντού, Άλεν (38′ Ράμσεϊ), Γουίλιαμς, Γουίλσον (74′ Κόλγουιλ), Τζέιμς, Μπέιλ (73′ Τζόνσον).

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεζ): Κάστελς, Μπογιάτα, Ντεντόνκερ, Τεάτε, Βίτσελ (90+4′ Οπέντα), Τίλεμανς, Μενιέ, Τρόσαρντ (72′ Πραέτ), Μπατσουαγί, Ντε Μπρόινε (72′ Εντέν Αζάρ), Καράσκο (62′ Θοργκάν Αζάρ).